USS Astoria CA-34 |
|
Roll of Honor |
In memory of those who lost their lives in USS Astoria CA-34 "Lest we not forget these heroes who fought and died for our freedom" |
Date
|
Name |
Rate |
Notes |
July 8, 1941 |
Johnson, R. J. |
Seaman 2nd Class |
Drowned at Mare Island NSY |
Vessel loss at Battle of Savo Island Aug. 9, 1942 |
|||
Ables, Charles G. |
Seaman 2nd Class (USNR) |
||
Abraham, Louis I. |
Seaman 2nd Class (USNR) |
||
Adamini, Paul D. |
Seaman 1st Class |
||
Amick, Jr., Eugene E. |
Ensign (USNR) |
||
Anctil, Paul E. |
Seaman 2nd Class |
||
Anderson, Edwin L. |
Fireman 2nd Class |
||
Anderson, Francis E. |
Seaman 1st Class |
||
Andres, Eric T. |
Ensign (USNR) |
||
Ayer, Tom E. |
Seaman 1st Class |
||
Bachman, John M. |
Seaman 1st Class |
Aviation Unit VCS-6 |
|
Baer, John B. |
Seaman 2nd Class |
||
Bard, Henry J. |
Seaman 1st Class |
||
Barnes, Turner |
Fireman 1st Class |
||
Baugh, William B. |
Fireman 1st Class |
||
Baxter, Olan C. |
Seaman 2nd Class |
||
Baxtrom, Charles J. |
Private (USMCR) |
Marine Detachment |
|
Beauchamp, Gerald W. |
Seaman 2nd Class |
||
Beauchesne, Paul M. |
Seaman 1st Class |
||
Behle, Jr., John A. |
Fireman 2nd Class |
||
Bengel, John W. |
Machinist's Mate 1st Class |
||
Benson, Robert G. |
Signalman 3rd Class |
||
Berkman, Manny |
Gunnery Sergeant (USMC) |
Marine Detachment |
|
Biernacki, Stanley A. |
Seaman 2nd Class |
||
Billups, Charles L. |
Seaman 2nd Class |
||
Biondo, Vincent |
Seaman 2nd Class (USNR) |
||
Blay, Charles C. |
Seaman 2nd Class |
||
Blocher, Harold V. |
Coxswain |
||
Boatwright, Fred J. |
Seaman 2nd Class |
||
Bomberg, William E. |
Fireman 1st Class |
||
Bradshaw, Jr., Dolph B. |
Fireman 1st Class |
||
Breneman, Dale H. |
Machinist's Mate 2nd Class |
||
Brewer, Floyd D. |
Seaman 1st Class |
||
Britton, Francis G. |
Private (USMC) |
Marine Detachment |
|
Brock, Louis A. |
Radioman 3rd Class |
||
Brom, Leo F. |
Chief Quartermaster |
||
Brown, Alva E. |
Seaman 2nd Class (USNR) |
||
Brown, Harold E. |
Machinist's Mate 1st Class |
||
Burtin, Verda |
Seaman 1st Class |
||
Butler, Leland C. |
Gunner's Mate 3rd Class |
||
Byrkett, Charles R. |
Seaman 2nd Class (USNR) |
||
Calder, Howard T. |
Watertender 1st Class |
||
Campbell, Joseph E. |
Ensign (USNR) |
Cruiser Sdn. 6 Flag Allowance |
|
Caraway, James O. |
Radioman 1st Class |
||
Carroll, Jr., Charles L. |
Ship's Cook 1st Class |
||
Carroll, Jr., Herbert F. |
Lieutenant |
||
Carwile, Lavner C. |
Seaman 1st Class |
||
Casey, Kenneth E. |
Ship's Cook 2nd Class |
||
Casiano, Marino |
Officer's Cook 2nd Class |
Philippine national |
|
Chandler, Albert C. |
Seaman 2nd Class (USNR) |
||
Cheney, Gayle T. |
Fireman 3rd Class |
||
Collett, Harry D. |
Fireman 2nd Class |
||
Collins, Jr., David H. |
Seaman 2nd Class (USNR) |
||
Collins, Marvin R. |
Watertender 2nd Class |
||
Collins, Robert R. |
Gunner's Mate 2nd Class |
||
Colton, Myron D. |
Baker 2nd Class |
||
Cone, Robert R. |
Seaman 2nd Class |
||
Contreras, Donald F. |
Seaman 2nd Class (USNR) |
||
Cook, Theodore R. |
Steward's Mate 1st Class |
||
Cramer, Louis G. |
Machinist's Mate 2nd Class |
||
Crane, James C. |
Seaman 1st Class |
||
Cribbin, Andrew J. |
Seaman 1st Class |
||
Dalton, Marlin C. |
Seaman 2nd Class |
||
Dashukawich, William |
Electrician's Mate 1st Class |
||
Dawson, Thomas C. |
Chief Watertender |
||
Decker, Earl H. |
Seaman 1st Class |
Died of wounds Aug. 10 |
|
Devitt, John W. |
Field Clerk (USMC) |
Marine Detachment |
|
Dietz, John |
Yeoman 3rd Class |
Aviation Unit VCS-6 |
|
Dietz, William G. |
Seaman 2nd Class (USNR) |
||
Dinovo, Frank J. |
Baker 3rd Class |
||
Driscol, Everett R. |
Chief Gunner's Mate |
||
Drummond, Darrell M. |
Quartermaster 3rd Class |
||
Duffy, Warren F. |
Watertender 2nd Class |
||
Eaton, Sr., William G. |
Lt. Commander |
||
Edwards, Robert W. |
Fireman 1st Class |
||
Englert, Thomas W. |
Shipfitter 2nd Class |
||
Erikson, Carmen A. |
Gunner's Mate 2nd Class |
||
Espinoza, Alexander |
Seaman 1st Class |
||
Fallis, Jr., George D. |
Electrician's Mate 3rd Class |
||
Foreman, William C. |
Aviation Chief Radioman |
Aviation Unit VCS-6 |
|
Fox, Leston C. |
Gunner's Mate 3rd Class |
||
Fraaken, Kenneth C. |
Private 1st Class (USMCR) |
Marine Detachment |
|
Gallagher, Thomas B. |
Seaman 2nd Class |
||
Gerle, George T. |
Seaman 1st Class |
||
Ghan, Gwyn |
Pharmacist's Mate 3rd Class |
||
Gladden, Samuel R. |
Chief Radioman |
||
Goshorn, Jason L. |
Seaman 2nd Class |
||
Green, Morgan D. |
Gunner's Mate 2nd Class |
||
Gunason, Robert W. |
Lieutenant (j.g.) (USNR) |
||
Hampton, Charles R. |
Aviation Machinist's Mate 2c |
Aviation Unit VCS-6 |
|
Hardie, Peter D. |
Gunner's Mate 3rd Class |
Died of wounds Aug. 10 |
|
Harmon, Frank S. |
Seaman 2nd Class |
||
Harris, Jr., Ernest C. |
Gunner's Mate 3rd Class |
||
(a) |
Harris, Thomas F. |
Ensign (USNR) |
Died of wounds Aug. 12 |
Hart, William L. |
Aviation Machinist's Mate 2c |
Aviation Unit VCS-6 |
|
Haws, Laird J. |
Seaman 2nd Class |
||
Hayden, Harold D. |
Coxswain |
||
Hayes, Joseph A. |
Machinist's Mate 2nd Class |
||
Hemminger, Cyril F. |
Ensign |
||
Henderson, Jr., Leonard T. |
Electrician's Mate 2nd Class |
||
Hicks, Jr., Earl |
Electrician's Mate 2nd Class |
||
Hill, Byron L. |
Seaman 2nd Class |
||
Hodges, Jr., Jesse R. |
Ship's Cook 3rd Class |
||
Holden, Guy E. |
Seaman 2nd Class |
||
Hoots, Elvin H. |
Seaman 2nd Class (USNR) |
||
Hord, Joplin C. |
Sergeant Major (USMC) |
Marine Detachment |
|
Hornung, Edward F. |
Seaman 2nd Class |
||
Hughes, William E. M. |
Seaman 2nd Class |
||
Isbell, Jr., Charlie B. |
Baker 3rd Class |
Died of wounds Aug. 11 |
|
Ives, Clarence H. |
Seaman 2nd Class (USNR) |
||
Jackson, George A. |
Seaman 2nd Class |
||
Jameson, Herman D. |
Chief Commissary Steward |
||
Jessup, William G. |
Seaman 1st Class |
||
Johns, Albert |
Fireman 1st Class |
||
Johnson, Raymond L. |
Seaman 2nd Class |
||
Kane, Bernard J. |
Seaman 1st Class |
||
Keegan, Francis E. |
Chief Yeoman |
||
Knapp, James A. |
Seaman 2nd Class (USNR) |
||
Koci, Edward J. |
Fireman 1st Class (USNR) |
||
Kretchmer, Raymond J. |
Ensign (USNR) |
||
Kroeger, Dale W. |
Seaman 1st Class |
||
Kust, Wencel W. |
Private 1st Class (USMC) |
Marine Detachment |
|
Kyne, Elden F. |
Ensign |
||
Lake, Marion O. |
Seaman 2nd Class |
||
LaPaugh, Willis D. |
Seaman 1st Class |
||
Larson, Joseph E. |
Fireman 1st Class |
||
Latino, Michael E. |
Ship's Cook 2nd Class |
||
Lee, Lester N. |
Seaman 2nd Class |
||
Leggett, Robert W. |
Seaman 1st Class |
||
Lejeune, Jr., Pierre C. |
Fireman 3rd Class |
||
Lesnau, Jacob F. |
Chief Machinist's Mate |
||
Lessard, Girard J. |
Seaman 1st Class |
||
Lewis, Parmer N. |
Turret Captain 1st Class |
||
Limer, Charles R. |
Chief Watertender (USNR) |
||
Lindergren, Robert R. |
Fireman 2nd Class |
||
Livingston, Kenneth A. |
Fireman 2nd Class |
||
Livingston, Shirley S. |
Fireman 1st Class |
||
Loiselle, Alexander J. |
Fireman 1st Class |
||
Long, Jr., Frank M. |
Ensign (USNR) |
||
Long, John D. |
Aviation Machinist's Mate 2c |
Aviation Unit VCS-6 |
|
(b) |
Long, Robert L. |
Radioman 2nd Class (USNR) |
|
Loomer, Forest C. |
Seaman 2nd Class |
||
Lough, Lawrence G. |
Seaman 1st Class |
||
Lucas, Henry A. |
Aviation Radioman 1st Class |
Aviation Unit VCS-6 |
|
Macek, John P. |
Fireman 2nd Class |
||
Madigan, Francis J. |
Seaman 2nd Class (USNR) |
||
Mahon, Albert T. |
Watertender 2nd Class |
||
Maiden, Marion G. |
Chief Gunner's Mate |
||
Malloch, Leon R. |
Seaman 1st Class |
||
Maloney, Frank E. |
Ship's Cook 2nd Class |
||
Mangrum, Robert P. |
Steward's Mate 1st Class |
||
Martell, Robert H. |
Seaman 1st Class |
||
Martin, Earl F. |
Electrician's Mate 1st Class |
||
Martin, Luther C. |
Warrant Officer |
||
Masters, Franklin R. |
Machinist's Mate 1st Class |
||
McAnney, Victor E. |
Baker 3rd Class |
||
McCann, Jr., Arthur L. |
Machinist's Mate 2nd Class |
||
(a) |
McCloy, Russell G. |
Lieutenant (USNR) |
|
McCormick, Charles N. |
Seaman 2nd Class |
||
McCullough, Phillip |
Baker 3rd Class |
||
McDonald, Theo C. |
Fireman 1st Class |
||
McGrath, James F. |
Electrician's Mate 3rd Class |
||
McLaren, William McM. |
Seaman 1st Class |
Aviation Unit VCS-6 |
|
McLaughlin, Arthur R. |
Lieutenant (USNR) |
||
McNallen, Jr., Charles L. |
Radioman 3rd Class (USNR) |
||
McNulty, John T. |
Lieutenant (j.g.) |
||
Meithof, Charles H. |
Fireman 1st Class |
||
Miles, George E. |
Seaman 1st Class |
||
Miles, Robert J. |
Seaman 1st Class |
||
Mitchell, Elvin E. |
Gunner's Mate 1st Class |
||
Monahan, Charles A. |
Gunner's Mate 3rd Class |
||
Moon, Roy N. |
Seaman 2nd Class |
||
Moran, Jean J. |
Seaman 2nd Class (USNR) |
||
Morearty, Edward F. |
Fireman 1st Class (USNR) |
||
(a) |
Morgan, Jack M. |
Seaman 1st Class |
|
Morley, Keith H. |
Seaman 2nd Class |
||
Morris, Eugene F. |
Seaman 2nd Class |
||
Morrow, Eugene C. |
Pharmacist's Mate 3rd Class (USNR) |
||
Mudd, George P. |
Chief Boatswain's Mate |
||
Myers, Jr., Floyd |
Radioman 2nd Class |
||
Myrick, Joseph A. |
Seaman 2nd Class |
||
Neal, Robert |
Seaman 2nd Class |
||
Nock, Jr., Walter P. |
Ensign |
||
Ocop, Dimas |
Cook 1st Class |
||
Ogburn, Lloyd E. |
Gunner's Mate 3rd Class |
||
O’Reilly, Edward J. |
Lieutenant (Dental Corps) |
||
Osborn, Edward S. |
Chief Carpenter's Mate |
||
Pack, Willie D. |
Chief Machinist's Mate |
||
Palmer, Gerald S. |
Pharmacist's Mate 3rd Class |
||
Peaston, Elmer F. |
Aviation Machinist's Mate 3c |
Aviation Unit VCS-6 |
|
Phillips, John H. |
Mess Attendant 2nd Class |
||
Pottratz, Stanley A. |
Fire Controlman 3rd Class |
||
Priest, James S. |
Seaman 2nd Class |
Aviation Unit VCS-6 |
|
Prince, Dallas S. |
Gunner's Mate 3rd Class |
||
Privett, Sherman |
Coxswain |
||
Prusaski, Joseph F. |
Boatswain's Mate 2nd Class |
||
Quallen, Charles N. |
Aviation Metalsmith 3rd Class |
Aviation Unit VCS-6 |
|
Ray, Harry F. |
Chief Machinist's Mate |
||
Raymond, Warner |
Shipfitter 3rd Class |
||
Reese, Frank |
Watertender 1st Class |
||
Reimel, Blaine C. |
Seaman 1st Class |
||
Rice, John M. |
Coxswain |
||
Rivera, Roque R. |
Seaman 1st Class |
||
Self, Lee J. |
Seaman 2nd Class |
||
(a) |
Sells, Orville C. |
Machinist's Mate 1st Class |
|
(c) |
Shaffer, Henry F. |
Aviation Radioman 1st Class |
|
Slater, Lavern A. |
Seaman 1st Class |
||
(c) |
Smith, Duward L. |
Seaman 2nd Class |
|
Smith, Marion M. |
Machinist's Mate 2nd Class |
||
(d) |
Smith, Robert L. |
Seaman 2nd Class (USNR) |
|
Smock, Earl F. |
Gunner's Mate 3rd Class |
||
Starmer, Victor W. |
Boatswain's Mate 2nd Class |
||
Strickland, Everett C. |
Ensign (USNR) |
||
Sullins, Clifford |
Seaman 1st Class |
Died of wounds Aug. 23 |
|
Sullivan, Kenneth L. |
Storekeeper 3rd Class |
||
Swanson, Charles W. |
Ship's Cook 1st Class |
||
Thamer, George F. |
Seaman 1st Class |
||
Thompson, George W. |
Lieutenant (j.g.) (USNR) |
||
Todd, Joseph V. | Aviation Radioman 3c | Aviation Unit VCS-6 | |
Tolley, Robert R. |
Ship's Cook 2nd Class |
||
Tradewell, Thomas H. |
Shipfitter 1st Class |
||
Vineskey, Edmond A. |
Seaman 2nd Class |
||
(a) |
Walling, Lowell A. |
Seaman 1st Class |
Died of wounds Aug. 11 |
Walton, Harold E. |
Fireman 2nd Class |
||
Ware, Weldon W. |
Gunner's Mate 3rd Class |
||
Watkins, Joseph F. |
Machinist's Mate 2nd Class |
||
(a) |
Watkins, Lewis A. |
Boatswain's Mate 1st Class |
Died of wounds Aug. 10 |
Weaver, Woodrow |
Boilermaker 1st Class |
||
Weickum, Henry |
Ship's Cook 2nd Class |
||
Whitehurst, Jr., Henry P. |
Ensign |
||
Wilkins, Fredrick J. |
Chief Boatswain's Mate |
||
Wilkinson, Charles B. |
Seaman 2nd Class |
||
Williams, Lloyd E. |
Electrician's Mate 1st Class |
||
Wood, Donald W. |
Storekeeper 2nd Class |
||
Wood, William P. |
Private (USMC) |
Marine Detachment |
|
Worley, Frank M. |
Watertender 2nd Class |
||
Wright, Floyd L. |
Baker 1st Class |
||
Young, Robert B. |
Chief Machinist's Mate |
||
Young, Rogers K. |
Ensign (USNR) |
Cruiser Sdn. 6 Flag Allowance |
|
(a): |
Died of wounds in USS President Jackson APA-18. |
||
(b): |
Crewman from USS Minneapolis CA-36 on temp. duty. |
||
(c): |
Crewman from USS New Orleans CA-32 on temp. duty. |
||
(d): |
Crewman from USS Vincennes CL-64 on temp. duty. |
||
This list contains the names of 239 known casualties. Any omission is unintentional. |
Two survivors were awarded the Navy Cross for their actions during the sinking. |
Lieutenant (j.g.) Hugh B. Davis, USNR |
Motor Machinist's Mate 1st Class Walter J. Niemiec, USN |
To submit a photo or biographical information please email the webmaster. |
Roll of Honor |
||
Class Overview |
||
Page published July 14, 2013 |